facebook
karot beton kesme
Akören Karot

Akören ilçesinde uygulama yapan firmamız Zirve Karot Konya beton delme, kesme ve filiz ekimi uygulamalarında hizmet vermektedir. Konya karot firması olan firmamız Akören ilçesinde karot beton delme, kesme, filiz ekme ve beton kırma uygulamalarını gerçekleştirmektedir.

İnşaat sektöründe yer alan firmamız karot, beton delme, kesme ve filiz ekimi alanlarında 1995 yılından bu yana hizmet vermesi sebebiyle  karot alanında profesyonel olarak çalışmaktadır, dolayısıyla Akören ilçesi ile beraber Konya ve çevresinde karot, beton delme, kesme ve filiz ekimi uygulamalarınızda Zirve Karot sizin için hem uygun fiyat hem de kaliteli hizmet olanağı sunmaktadır. 

Karot, beton delme uygulamasıdır. Karot makineleri ile silindir şeklinde betonu delme işlemine karot denmektedir. Firmamız beton delme işleminde delme işlemi yapılan alana zarar vermeden gerçekleştirmektedir.

İlçemiz Akören, Konya iline bağlı Konya Ovası'nda yer alan bir ilçedir.

Akören, Konya il merkezine 54 km uzaklıkta bir ilçedir. İlçenin eski adı "Akviran"dır.

Tarihçe
Akören civarındaki yerleşimin MÖ. 7000-6500 yıllarına kadar gittiği tahmin edilmektedir. Akören'e 49 km. uzaklıktaki Çatalhöyük'te yapılan kazılarda neolitik çağa ait kalıntılar bulunmuştur.[3] Bölge Hitit, Roma ve Bizans döneminde de bir yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. "Gavurlar Hamamı" ve "Horozun Tepesi" olarak bilinen yerlerdeki kalıntılar Hitit ve Roma döneminde de burda yerleşim olduğunu göstermektedir.[3] Yine Akören'e 3 km. uzaklıktaki Orhaniye köyünün Ertaş boğazında antik dönemde adı "Dinorna" olan ve Bizans döneminden kalma bir kent vardır.[3]

MS. 11. yüzyıldan itibaren ise bölgeye Bayındır ve Kayı Türk boylarının yerleştikleri söylenmekle birlikte[3] şu anda bölgede yaşayan halkın 200 yıl önce buraya gelmiş olduğu da belirtilmektedir.[3] Milli mücadele döneminde komşu ilçe Bozkır'da çıkan Bozkır isyanı sırasında ilçe bir süre isyancıların kontrolünde kalmıştır.[4]

Coğrafya
İl merkezine 54 km uzaklıktadır. Sınırları içinde May Barajı, Akören Göleti, May ve Çat Deresi vardır.

İlçenin batı ve güneyi dağlık diğer tarafları engebelidir. Orhaniye köyünün içindeki Osmanlı Köprüsü ve Avdan'da bulunan Avdan Tekkesi meşhurdur. İlçenin en büyük ve güzel köyü Orhaniye'dir. İçindeki asırlık ardıç ağaçları halen en gözde mekanlar arasındadır.

İlçenin güneyinde bulunan tabii Mavi Boğaz görülmeye değer güzelliktedir.

Kültür
1800'lü yılların sonu ve 1900'lü yılların başında Kırım’dan gelerek bu bölgeye yerleşen Ahmediye (Yıkık) ve Süleymaniye (Susuz) köyleri oldukça farklı kültüre sahiptir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]
İlçe halkı genelde ziraat ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır. Geçmiş yıllarda dokunan Akviran Kilimi örnekleri İstanbul Sultanahmet Müzesi'nde mevcuttur.

Nüfus
Akören'in 10.400'ü merkezde olmak üzere ilçe nüfusu 17.380'dir.


Altyapı bilgileri

Akören M.Y. Okulu 1.000 öğrenci kapasitelidir. Seydişehir'in kurucusu manevi Şahsiyet Seyyid Harun Veli'nin küçük kardeşi Körpe Seyit'in kabri Kayasu (May) kasabası yanındadır.

Koca Cami ve tarihi Koca Çeşme ilçe merkezindedir. İlçede mevcut 2 adet Yüğ bulunmaktadır. 1.'si Alaşana Bağları yöresinde olup 2.'si ise Karahüyük köyü içindedir.

İlçenin en eski tarihi yeri Orhaniye (Üsküse) köyünün doğusunda bulunan Dinorna bölgesidir.

İzmir Selçuk'ta bulunan ve 1950'lerin Akören hayatını canlandıran emekli öğretmen Ayhan Çetin tarafından Çetin Kültür Köyü Müzesi uluslararası bir üne kavuşmuştur.

                                                             ZİRVE KAROT KONYA

                                           Akören karot, beton delme,kesme ve filiz ekimi uygulamaları.

                                                           PROFESYONEL HİZMET

                                                       7/24 karot acil - 0532 540 03 89